Spadki i prawo spadkowe
Kancelaria udziela kompleksowej pomocy prawnej w zakresie prawa spadkowego. Dotyczy to w szczególności doradztwa w następujących sprawach:
Dziedziczenia ustawowego i testamentowego,
Sporządzania testamentów , powoływania spadkobierców, umieszczania zapisów i poleceń,
Dotyczących niegodności dziedziczenia , wydziedziczenia, ważności testamentu,
W...
więcej >
Przepisy prawa spadkowego rozróżniają dwa sposoby powołania do spadku tj. z ustawy albo z testamentu.
Dziedziczenie ustawowe (z ustawy) ma miejsce wówczas, gdy spadkodawca nie pozostawił ważnego testamentu lub też gdy jedyna osoba wskazana w testamencie (ewentualnie wszystkie jeżeli jest ich więcej) nie chce lub nie może być spadkobiercą. Wówczas...
więcej >
Prawo spadkowe reguluje kilka rodzajów form testamentów. Testamenty dzielimy na tzw. zwykłe oraz szczególne. Te pierwsze są najbardziej powszechne, sporządzenie tych drugich jest możliwe tylko w specyficznych i wyjątkowych okolicznościach.
Do testamentów zwykłych zliczamy:
Testament własnoręczny (zwany też holograficznym) - najpowszechniejszy i zar...
więcej >
Kwestia zachowku pojawia się najczęściej tam gdzie spadkodawca sporządzając testament pominął osoby najbliższe mu w sensie prawnym lub też przeznaczył dla nich niewielką część swego majątku. Zachowek bowiem to roszczenie pieniężne o wypłatę pewnej części wartości spadku jaki przypadłby uprawnionej osobie, gdyby dziedziczyła według ustawy.
Osobami u...
więcej >
Z uwagi na mylone często kwestie wydziedziczenia i niegodności dziedziczenia, które są zupełnie niezależnymi instytucjami prawa spadkowego warto zapoznać się z poniższymi wprawdzie podstawowymi lecz przydatnymi informacjami.
Wydziedziczenie
Wydziedziczenie jest oświadczeniem woli spadkodawcy zawartym w testamencie, które służy pozbawieniu prawa do...
więcej >